FAQ

Specjaliści z optyk-jano odpowiadają

Pogorszenie widzenia jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się do okulisty, lub salonu optycznego w którym wykonywane są badania wzroku. Po pierwsze powinniśmy sobie odpowiedzieć, czy to pogorszenie było nagłe, czy był to stopniowy, powolny proces. Jeżeli jest to proces nagły, to powinniśmy szybko udać się do okulisty, gdyż istnieje ryzyko, że są to bardzo poważne zmiany chorobowe, które może zdiagnozować tylko specjalista chorób oczu na podstawie odpowiednich badań. 

Jeżeli pogorszenie widzenia było stopniowe i postępowało sukcesywnie, możemy wybrać się do optometrysty lub okulisty w celu sprawdzenia i doboru odpowiedniej mocy korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych.

Nie jest to proste pytanie, gdyż na ceny okularów ma wpływ bardzo dużo czynników takich jak: 

  • Moc soczewek okularowych – osoby z większą wadą muszą się liczyć z większym kosztem, ponieważ ich wada bardzo często wymaga personalizowanej soczewki, aby ich okulary były cieńsze i lżejsze, co będzie mieć duży wpływ na komfort użytkowania. Przy większych wartościach może dojść do sytuacji, w której konieczne będzie zamówienie soczewki recepturowej, wykonywanej indywidualnie do potrzeb i wymagań oraz zoptymalizowanej do wybranej oprawy i jej sposobu noszenia. Takie rozwiązanie daje najwyższy komfort widzenia i użytkowania okularów. 
  • typ wybranych przez nas soczewek okularowych – Soczewka podstawowa (jednoogniskowa) będzie tańsza niż soczewka progresywna (wieloogniskowa), czy soczewka recepturowa. 

Inną cenę mają też soczewki korekcyjne przeciwsłoneczne z polaryzacją lub bez, czy soczewki fotochromowe.

  • wybrane przez powłoki/uszlachetnienia do soczewek okularowych. – Warto przed zakupem zastanowić się, w jakich warunkach używamy okularów, kiedy będą nam potrzebne. Podstawowa soczewka posiada warstwę antyrefleksyjną (niweluje odbicia i pozwala lepiej dojrzeć nasze oczy), jednak warto zastanowić się nad powłokami hydro i oleofobowymi, czyli łatwo czyszczącymi się, specjalnymi powłokami eliminującymi promieniowanie niebiesko-fioletowe urządzeń cyfrowych, UVA i UVB promieniowania słonecznego czy poprawiającego widzenie podczas jazdy samochodem. 
  • cena wybranych oprawek okularowych – każda oprawka ma swoją cenę, wybierając oprawki od znanych projektantów lub oprawki o bardzo wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne np. z  tytanu, musimy liczyć się z dużo wyższą ceną. Dodatkowo znaczenie ma też rozmiar tarczy oprawki. Wybierając bardzo duże oprawy możliwe, że będzie konieczność zamówienia soczewek o większej średnicy, czyli soczewek recepturowych. 

 

Jak widać ilość czynników nie pozwala odpowiedzieć na tak zadane pytanie, dlatego zapraszamy do spotkania z naszymi specjalistami, którzy dobiorą oprawę i doradzą, jakie soczewki wybrać. 

W naszym salonie badanie wzroku jest bezpłatne, o ile zdecydujemy się na zakup okularów. Samo badanie kosztuje 100zł, a dopasowanie soczewek kontaktowych 150 zł. 

Cena doboru soczewek kontaktowych zawiera: pełne badanie wzroku, soczewki próbne, akcesoria niezbędne do użytkowania i wizytę kontrolną.

Standardowe badanie trwa ok. 30-40 min. Jeżeli jednak pacjent wymaga dłuższej konsultacji, wizyta będzie przedłużona o dodatkowy czas. Najważniejsze jest odpowiednie badanie i wzrok pacjenta, dlatego każda wizyta przeprowadzona jest bardzo dokładnie i skrupulatnie. 

Dopasowanie soczewek trwa ok. 1h.

Czas oczekiwania uzależniony jest w głównej mierze od wybranej soczewki. Wybierając soczewki podstawowe/magazynowe, okulary będą gotowe w ciągu 1-2 dni roboczych. Przy bardziej złożonych soczewkach np. recepturowych lub progresywnych, czas oczekiwania wynosi ok. 7-10 dni roboczych.

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w gabinecie optometrysty lub okulisty. Jest to wada wzroku najczęściej spowodowana złą budową rogówki lub soczewki, która jest wydłużona w którymś kierunku, przez co obraz wpadający do oka jest zamazany i przekrzywiony. Astygmatyzm koryguje się za pomocą soczewek cylindrycznych (torycznych), które modelują wiązkę światła wpadającą do oka. Czy astygmatyzm to choroba? NIE, pamiętajmy, że astygmatyzm to nie choroba i nie należy się go bać. To taka sama wada wzroku jak krótkowzroczność i nadwzroczność. 

 

Najczęstsze objawy to: 

  • zamazanie widzenia na odległości bliskie i dalekie,
  • pogorszenie widzenia wieczorami,
  • problem z wyczuciem odległości,
  • zamazane kontury przedmiotów.

Najczęściej krótkowzroczność kojarzona jest z dobrym widzeniem z bliska, a zamazanym widzeniem z daleka. To bardzo dobre skojarzenia. Taki stan spowodowany jest za silną soczewką wewnątrzgałkową lub zbyt długą gałką oczną. Co w konsekwencji prowadzi do powstania obrazu przed siatkówką, a obraz padający na nią jest zamazy. Osoby krótkowzroczne (szczególnie dzieci) powinny poddawać się regularnym badaniom wzroku, bo tylko odpowiednia korekcja może zastopować jej przyrost. Krótkowzroczność koryguje się za pomocą soczewek minusowych, czyli soczewek rozpraszających.  

Bardzo ważne są profilaktyczne badania u dzieci, ponieważ dzieci widzące bardzo dobrze tekst książki, nie zdają sobie sprawy, że mogą widzieć lepiej z dalszej odległości. 

U osób, które ukończyły 40 rok życia możliwe, że będzie potrzebna inna korekcja do czytania, a inna do chodzenia. Ma to związek z osłabieniem akomodacji i (niestety) jest to stan fizjologiczny i naturalny.

To jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Osoby nadwzroczne bardzo często zgłaszają zamazanie obrazu podczas czytania lub patrzenia na odległości bliskie. Najczęstszą przyczyną nadwzroczności jest zbyt mała moc soczewki wewnątrzgałkowej lub zbyt mała gałka oczna, dzięki czemu promienie wpadające do oka skupiają się za siatkówką. Tę wadę refrakcji koryguje się za pomocą soczewek dodatnich, które skupiają obraz w odpowiednim miejscu w oku.  Wyróżniamy też nadwzroczność ukrytą, w takiej sytuacji pacjent nie skarży się na zamazanie obrazu, ponieważ jego oczy poprzez odpowiednie napięcie akomodacji wyostrzają obraz padający na siatkówkę. Jest to bardzo niekorzystny stan dla naszego układu wzrokowego. Pacjenci z ukrytą nadwzrocznością najczęściej odczuwają senność, ból oczu, mocny dyskomfort podczas czytania.  Dzieci z nadwzrocznością ukrytą bardzo często nie lubią kolorować, czytać, mają problemy z nauką, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że coś jest nie tak.

Przyjęło się, że każda osoba po 40 roku życia, potrzebuje okularów do czytania. Jednak sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i indywidualna. Wraz z wiekiem osłabia się nasza zdolność akomodacji, co powoduje zamazanie przedmiotów położonych blisko. U każdego z nas proces ten będzie przebiegał inaczej i w innym momencie poczujemy dolegliwości. Dodatkowy wpływ na odczucie dyskomfortu ma rodzaj wykonywanej przez nas pracy. Osoby pracujące w biurze mogą poczuć dolegliwości znacznie szybciej niż kierowcy, którzy w swojej pracy większość czasu patrzą na odległości dalekie. Kiedy warto się zgłosić na badanie wzroku? Jeżeli musisz powiększać czcionkę w telefonie, musisz oddalać czytany tekst, podczas pracy przy komputerze odczuwasz ból oczu i wzmożony dyskomfort, jeżeli chwilę zajmuje ci złapanie ostrości podczas zmiany odległości patrzenia. 

Tak, jest to możliwe, o ile stan techniczny oprawy na to pozwala. Jeżeli oprawka jest stara, ma mikropęknięcia, jest zdeformowana lub soczewki były do niej wklejone, to niestety montaż nowych soczewek jest niemożliwy, ponieważ może ona pęknąć podczas próby włożenia soczewki.

Rynek “wtórny” jest bardzo popularny w Polsce. Jednak powinniśmy mieć świadomość, że nie jest to dobre rozwiązanie dla naszych oczu, nawet jeśli widzimy lepiej. Każde okulary kupione u optyka są “szyte na miarę”, ważne jest poprawne ustawienie środków optycznych soczewek okularowych zarówno w pionie, jak i poziomie. Jeżeli ubieramy czyjeś okulary, to nie mamy pewności czy nasza korekcja jest dobra i czy montaż soczewek jest dla nas poprawny.  Używając okularów ze złym montażem sprawiamy, że oczy muszą “dopasować” się do okularów, a długotrwałe używanie takich okularów może prowadzić do poważnych zmian w ustawieniu oczu. Jest to bardzo często przyczyną: bólu głowy, dwojenia obrazu, okresowego zamazania widzenia. Dodatkowo w przyszłości spowoduje duże problemy w adaptacji do innych okularów.

W okularach do czytania nie powinno się chodzić. Okulary do czytania zawsze mają pewien zakres dobrego widzenia np. od 40 do 80 cm. Wszystkie przedmioty położone przed lub za tym zakresem, są widziane niewyraźnie. Dlatego mając okulary tylko do czytania, chodzenie w nich jest po prostu niemożliwe, bo obraz jest zamazany. Rozwiązaniem są okulary progresywne, które posiadają płynne przejście mocy okularowej z dali do bliży i umożliwiają ostre widzenie z każdej odległości.

Jeżeli jedziesz komunikacją miejską, najprościej wybrać autobus nr 1 w kierunku Cygańskiego Lasu i dojechać nim na ostatni przystanek. Następnie kierować się w górę ulicy Pocztowej . Nasz salon mieści się niecałe 200m od przystanku, po lewej stronie. Dla klientów odwiedzających nas własnym samochodem, mamy prywatny parking bezpośrednio przed salonem.

Oczywiście, że tak. Najlepiej przed zakupem dowiedzieć się w swoim miejscu pracy, czy faktura ma zostać wystawiona na firmę, czy na osobę prywatną. Każda firma ma swój wewnętrzny system rozliczeń. Tutaj podajemy Wam podstawę prawną, dzięki której możecie uzyskać dofinansowanie z pracy:  “Zgodnie z art. 2376 § 1 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.”. 

Niestety nie.Soczewek nie szlifuje się po powierzchni optycznej. Taki zabieg zmieniłby moc optyczną soczewki, a dodatkowo zniszczyłby wszystkie powłoki utwardzające, antyrefleksyjne oraz powłoki specjalne.

Oczywiście! W naszej ofercie w optyk-jano znajdziesz soczewki multifokalne, które zapewnią idealne widzenie zarówno na odległości bliskie i dalekie. Muszą one być dopasowane u specjalisty, ponieważ ich zasada działania i moce różnią się od soczewek okularowych. 

Dobór soczewek kontaktowych powinien odbywać się u specjalisty, który dobierze nam odpowiedni rozmiar, krzywiznę i materiał. Sprawdzi też, czy soczewka nie jest za ciasna i nie przykleja się do oka. Zbyt mała soczewka może prowadzić do niedotlenienia rogówki, a w konsekwencji do powstania patologicznych naczyń krwionośnych w oku.

Ma to związek z odległością. Soczewki kontaktowe są zakładane bezpośrednio na oko, a okulary są w odległości od 10 do 14 mm przed okiem.  Zadaniem specjalisty jest odpowiednie przeliczenie mocy i dopasowanie takich soczewek, żeby uzyskać w nich najlepsze możliwe widzenie. Przeliczenia te również różnią się w zależności od rodzaju dobieranych soczewek np. inne wartości będzie mieć osoba z korekcją astygmatyzmu, inne ze zwykłą korekcją sferyczną, a jeszcze inne z korekcją multifokalną.

Podczas doboru soczewek kontaktowych specjalista ocenia, czy soczewka przylega idealnie do rogówki i czy nie widzi żadnych przeciwwskazań do użytkowania soczewek kontaktowych. Dobiera odpowiednią średnicę soczewki, jej krzywiznę i materiał. Soczewka, która jest za mała, bardzo często nie daje dolegliwości, jednak wywoływany przez nią ucisk, może powodować powstanie patologicznych naczyń krwionośnych w obrębie rogówki. Dodatkowo może blokować wymianę filmu łzowego pod soczewką, co sprzyja namnażaniu drobnoustrojów. Podczas takiej wizyty specjalista nauczy Cię, jak prawidłowo zakładać i ściągać soczewki, wytłumaczy zasady pielęgnacji oraz opowie o ich użytkowaniu. Po określonym czasie zostanie wyznaczona wizyta kontrolna, na której będziecie mogli omówić wszystkie problemy i ponownie skontrolować położenie soczewki na oku.

Kontakt

Imię i nazwisko *
E-mail *
Numer *
Wiadomość

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek 10.00-18.00 
sobota 10.00-14.00

Adres salonu

Cygański Las
ul. Pocztowa 5
43-309 Bielsko-Biała
Polska

Godziny badań

poniedziałek 15.00-17.30 
środa 16.00-17.30
piątek 16.00-17:30

Kontakt

tel.: +48 512 709 281
e-mail: [email protected]

Optyk-jano
ul. Pocztowa 5
43-309 Bielsko-Biała
Polska

Polityka Prywatności

Pliki Cookie

Zapraszamy

poniedziałek-piątek 10.00-18.00 
sobota 10.00-14.00

tel.: +48 512 709 281
e-mail: [email protected]

Prawa autorskie 2022 | Optyk-Jano © by Mateusz Wirkijowski